Královna zločinu je zpátky v Plzni
Činohra připravuje českou premiéru divadelní adaptace známého románu Agathy Christie Pět malých prasátek – Go Back for Murder.
Diváci se mohou těšit na tajuplný a napínavý příběh v režii nově jmenované ředitelky Jihočeského divadla Martiny Schlegelové a řadu oblíbených herců v čele s Michalem Štěrbou v kůži slavného detektiva, který bude řešit 16 let starou vraždu.
Román Pět malých prasátek poprvé vyšel v roce 1943. Řada kritiků jej řadí mezi nejlepší počiny Agathy Christie. Divadelní adaptaci Go Back for Murder napsala sama Christie v roce 1960. Děj vypráví o mladé ženě Carle, která v den své plnoletosti obdrží dopis od své matky, jež byla před šestnácti lety shledána vinnou z vraždy svého manžela a odsouzena k trestu smrti. Matka však v dopise, který napsala před svou smrtí, ujišťuje dceru o své nevině. Co když ale Carlina matka nepsala pravdu a skutečně vinná byla? Carla je každopádně rozhodnutá dopátrat se pravdy, ať už bude jakákoli. A na pomoc si přizve jednoho z nejslavnějších detektivů všech dob.
„Pět malých prasátek je jedním z mých nejoblíbenějších románů od Agathy Christie. Vedle detektivky nám totiž přináší i velmi zajímavý příběh jedné rodiny a vztahů mezi jednotlivými členy. Je to taková detektivka na druhou. Nejde jen o to, kdo je vrah, ale také o to, co tehdy v té rodině probíhalo a jaká měli mezi sebou tajemství,“ uvádí režisérka a zároveň autorka překladu Martina Schlegelová, která v roce 2017 s plzeňským souborem nastudovala hru stejné autorky Past na myši.
Detektivní žánr je mezi diváky velmi oblíbený, na inscenátory ale klade nemalé nároky. „Inscenace musí fungovat jak pro diváky, kteří ji vidí poprvé, tak pro ty, kteří už příběh znají. Na jednu stranu musíme diváky stále mást a svádět ze stopy, na druhou vše musí být tak, jak se to ‚doopravdy‘ odehrálo. Protože ti, co už ví, kdo je vrah, se soustředí na detaily a sledují, zda všechny reakce a věci sedí. Každá emoce, každá věc musí mít víc významů. Myslím si, že pro všechny, i pro herce i pro režiséra, je toto nejtěžší, ale zároveň to nejzábavnější na přípravě inscenace,“ podotýká režisérka, která se svým inscenačním týmem – scénografem Jaromírem Vlčkem, kostýmní výtvarnicí Anetou Grňákovou a hudebním skladatelem Janem Čtvrtníkem – proměnila jeviště Velkého divadla na staré venkovské sídlo Alderbury.
Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.