Novou scénu zdobí obrazy Borise Jirků
Včera jsme slavnostně zahájili výstavu renomovaného českého malíře, sochaře a ilustrátora Borise Jirků.
Výstava s názvem Levou rukou bude k vidění do 27. dubna ve foyer Nové scény vždy hodinu před začátkem představení.
Boris Jirků, známý svými expresivními figurálními malbami a ilustracemi inspirovanými latinskoamerickou literaturou, představí v prostoru foyer Nové scény kolekci prací, které reflektují jeho jedinečný výtvarný rukopis a umělecký přístup. Sám Boris Jirků přibližuje vystavená díla těmito slovy: „Na výstavě najdete výběr z mé ilustrátorské tvorby, zejména bibliofilie, který není běžně k vidění – například Edisona od Nezvala, Píseň písní od Seiferta či Hvězdy kvelbu od Řezníčka. V přízemí budou velkoformátová plátna – krajiny z cest, v patře pak najdete takový ‚Orbis Pictus‘, svět v obrazech. Jedna stěna je věnována, jak se dříve říkalo, angažovanému malířství a mě v životě nenapadlo, že se tím budu zabývat. Ale situace s Putinem mě tak trápí, že jsem se z toho potřeboval vymalovat.“
Výstava Levou rukou je součástí dlouhodobé snahy Divadla J. K. Tyla obohacovat kulturní dění v Plzni nejen prostřednictvím divadelních inscenací, ale i výstavami významných, většinou regionálních výtvarníků.
Výstava se koná pod záštitou radní města Plzeň pro oblast kultury a památkové péče Elišky Bartákové a člena Rady Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libora Picky.