Nabucco
Giuseppe Verdi
Nabucco
Vášnivá a stále silná Verdiho hudba vypráví biblický příběh o utiskovaném židovském národu a jeho osvobození z babylonského zajetí, sbor Židů v této opeře patří k nejkrásnějším sborům celé operní literatury.
Když Verdi zažil vypískání své komické opery Jeden den králem, byl pevně rozhodnut, že už žádnou operu psát nebude. Díky diplomacii intendanta milánské La Scaly Merelliho obdržel libreto Temistocla Solery o biblickém králi Nebukadnezarovi, které jej nesmírně zaujalo, zejména text k později slavnému sboru Židů „Leť, myšlenko, na zlatých křídlech.“ Premiéra 9. března 1842 na jevišti La Scaly byla tak úspěšná, že Verdi přestal pochybovat o svém skladatelském talentu a začal psát jedno dílo za druhým. Stal se jedním z nejúspěšnějších operních skladatelů 19. století nejen v Itálii, ale na celém světě. Opera Nabucco, stojící na samém začátku jeho tvorby, je neustále živým a aktuálním hudebním dramatem, jehož hlavní myšlenkou je svoboda.
Tvůrci
- Hudební nastudování:
- Norbert Baxa
- Dirigent:
- Norbert Baxa / Jiří Štrunc
- Režie:
- Tomáš Ondřej Pilař
- Scéna a kostýmy:
- Aleš Valášek
- Světelný design:
- Antonín Pfleger
- Dramaturgie:
- Zbyněk Brabec
- Sbormistr:
- Zdeněk Vimr
- Asistent režie:
- Jakub Hliněnský, Monika Hliněnská
- Hudební příprava:
- Maxim Averkiev, Martin Marek
- Nápověda:
- Matěj Vaňkát
- Inspicient:
- Petra Kuldová Tolašová
Osoby a obsazení
- Nabuchodonosor (Nabucco):
- Michele Kalmandy / Pavel Klečka / Nikolaj Někrasov
- Abigail:
- Csilla Boross / Ivana Šaková / Ivana Veberová
- Ismael:
- Paolo Lardizzone
- Zachariáš, hebrejský velekněz:
- Jan Hnyk / Jevhen Šokalo / František Zahradníček
- Fenena, Nabuchodonosorova dcera:
- Becca Conviser / Jana Foff Tetourová / Václava Krejčí Housková
- Baalův velekněz:
- Jan Hnyk / Daniel Klánský
- Abdall, důstojník:
- Hector Manuel Mir / Tomáš Kořínek
- Anna, Zachariášova sestra:
- Hanna Chelberg / Radka Sehnoutková / Adéla Skočilová
- Dvojnice Abigail:
- Anika Menclová
- Sbor a orchestr opery DJKT
Fotografie z inscenace
Autor fotografií: Martina Root
- Operu uvedeme v italském originále s českými a německými titulky.
- Délka inscenace je uvedena včetně 1 přestávky.
Napsali o nás
Verdiho Nabucco jako mimořádně plastický lidský příběh
Nabucco je opera, kterou Giuseppe Verdi považoval za skutečný začátek svého operního komponování. Vznikla v těžkém autorově období, krátce poté, co pochoval obě své děti i manželku. A uznání zaslouží všichni, kdo Nabucca neprezentují primárně jako velkolepou sborovou operu, nýbrž v ní hledají subtilní stopy tohoto skladatelova osudového zápasu a překonání životní krize. Jednu takovou inscenaci můžete vidět v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Režisér Tomáš Pilař se ve své kariéře s Nabuccem setkává poprvé a svou poetiku nezapřel ani zde. Bohatě tu jako starozákonní symbol uplatňuje světlo, minimálně využívá rekvizity, pracuje s jemnou tylovou oponou, známou z řady jeho předchozích inscenací. Spolu se svým dvorním scénografem Alešem Valáškem prezentuje hebrejský svět jako čisté, bílé a minimalistické prostředí. A svět babylonský naopak zaplňuje množstvím reliéfů a plastik, které jsou kopiemi reálných artefaktů, nalezených na území dnešního Iráku. Do centra dění staví více než pětimetrovou koňskou bustu coby zvětšeninu dodnes dochované drobné bronzové sošky, uložené v museu ve Florencii. více
Vojtěch Babka, OPERAPLUS.CZ, 15. října 2018
Nabucco nabízí velkolepost
Divadlo J. K. Tyla v Plzni se po jedenácti letech vrátilo k inscenaci posluchačsky velmi žádané opery Nabucco Giuseppe Verdiho. Režie se ujal zkušený Tomáš Pilař. Dle svých slov chtěl vytvořit co nejvíce efektní a zároveň poetickou inscenaci s co nejlepším obsazením. Plzeňskému divadlu se opravdu podařilo angažovat do hlavních rolí opery, jejíž děj vychází ze starozákonního tématu, vynikající pěvce ze zahraničí, kteří jsou spolu se stálými členy souboru opery lákadlem pro diváky. Nabucco je uváděn ve Velkém divadle. Při premiéře (13. 10.) titulní roli vynikajícím způsobem ztvárnil maďarský pěvec Michele Kalmandy (na snímku), který krále Nabuchodonosora zpívá od svých 24 let doslova po celém světě. Jako jeho domnělá dcera Abigail mu výborně sekundovala svým přirozeným čistým hlasem Ivana Veberová. V roli velekněze Zachariáše exceloval František Zahradníček. Z dalších rolí zaujali svým výkonem Philippe Castagner jako Ismael, vůdce židovského vojska, a Václava Krejčí Housková jako Fenena, Nabuchodonosorova dcera. Menší role ztvárnili Jan Hnyk jako Baalův velekněz, Hector Manuel Mir jako důstojník Abdall a Radka Sehnoutková jako Zachariášova sestra Anna. Operu nastudoval a od dirigentského pultu řídil Norbert Baxa. Orchestr hrál pod jeho přesným a velmi inspirativním vedením bezproblémově. Velmi pěkně vyšla veškerá instrumentální sóla. Opera Nabucco je však mezi veřejností známa zejména kvůli sborovým částem. Sbor „Leť, myšlenko, na zlatých křídlech“ patří mezi skladby často hrané v rádiích s klasickou hudbou. Nastudování sbormistra Zdeňka Vimra dalo všem sborovým partiím vyznít v jejich plné kráse, klidu i obrovské dynamické šíři od nejtišších pian po forte. Scéna a kostýmy Aleše Valáška vystihují dobu starého Jeruzaléma. Velké světelné plochy, světlo jako z jiného světa nebo světlo za mraky umocňují velkolepou scénu, na níž jsou monumentální historické plastiky. Přestože Nabucco není Verdiho nejhranější operou, její znovunastudování operním souborem Divadla Josefa Kajetána Tyla je opodstatněné a vítané.
Petr Novák, DENÍK, 9. října 2018